FIALOVÝ DEŇ 2023

V ULICIACH A V NÁKUPNÝCH CENTRÁCH

Tohtoročná kampaň bude situovaná do 8 slovenských miest a piatich nákupných centier. Fialovú osvetu a prvú zbierku pre deti s epilepsiou nájdete na týchto miestach:

Bratislava – AVION Shopping Park

Banská Bystrica – Európa a centrum

Žilina – Aupark

Poprad – Fórum

Košice – Aupark

Michalovce - nákupné centrum Zemplín

Trnava – centrum, OC Max a Arkadia

Stará Ľubovňa - centrum

Súčasťou kampane bude aj rozdávanie letákov s informáciou o správnom poskytnutí prvej pomoci v prípade epileptického záchvatu. Preveriť svoje vedomosti o epilepsii si môžete vďaka nášmu krátkemu epi kvízu.
AKO SA ZAPOJIŤ

DO FIALOVÉHO DŇA?

Oblečte si kampaňové fialové tričko

s leitmotívom Nič so mnou nezatrasie alebo čokoľvek fialové z vášho šatníka

Dajte o svojej fialovej podpore vedieť

na svojich sociálnych sieťach 26.3. fotkou vo fialovom a šírte myšlienku spolupatričnosti ďalej použitím #fialovýdeň #ničsomnounezatrasie

Zapojte fantáziu a svoje okolie

Vymyslite event, ktorým podporíte deti s epilepsiou, či už morálne alebo finančne. Dajte nám o tom vedieť, aby sme vašu udalosť rozšírili a podporili vás. Urobte fialový beh, fialový pochod, fialový ples, večierok, zorganizujte fialový challenge. Čokoľvek, ale určite nám dajte o vašej akcii vedieť!

Venujte päť minút svojho času

tomu, ako správne poskytnúť prvú pomoc pri epileptickom záchvate. Raz za život ho zažije 1 z 20 ľudí. Pozrite si, ako na to:
Hymna

Svetového dňa epilepsie:

V roku 2022 uzrela svetlo sveta pieseň „Nič so mnou nezatrasie“ na povzbudenie pre všetkých epileptikov. Nič so mnou nezatrasie reprezentuje nielen slogan Meli Beli, ale aj filozofiu tohto občianskeho združenia.

Na pesničke sa podieľali hudobníci, ktorí majú sami deti s epilepsiou. Speváčka Ewa Sipos, ktorá má dcérku Ninku, multinštrumentalista Richard Salay, ktorý má dcérku Miu a skupina Nové Meno, ktorej lídrami sú manželia Škovierovci – zakladatelia Meli Beli.
Fialový deň

na Slovensku

Epilepsia je na Slovensku najčastejšie detské neurologické ochorenie. Trpí ňou asi 8 000 detí.

U približne 75% ľudí sa toto ochorenie prejaví práve v detskom veku. Celkovo je na Slovensku takmer 70 000 pacientov trpiacich epilepsiou.

Títo dospelí a deti si zaslúžia oveľa viac našej pozornosti. Polovica pacientov s epilepsiou udáva, že pociťuje pre svoje ochorenie stigmatizáciu, odsudzovanie a diskrimináciu. Deti sú pre hrozbu záchvatov vylučované z procesu predškolského vzdelávania a na školách čelia izolácii, predsudkom a šikane.

V roku 2019 sme sa pridali k organizácii Purple day a na Slovensku sme po prvýkrát spustili k Svetovému dňu povedomia o epilepsii kampaň pod názvom Nič so mnou nezatrasie. Purple day u nás už známy ako Fialový deň si každoročne pripomíname 26. marca. Je to deň, kedy môžeme dať spoločne cez fialovú farbu najavo, že myslíme na ľudí postihnutých epilepsiou a sme pripravení im podať pomocnú ruku.

#fialovýdeň #ničsomnounezatrasie #svetovýdeňepilepsie

História

Svetového dňa epilepsie

  • Začala sa písať v roku 2008.
  • S myšlienkou podporiť ľudí s epilepsiou aspoň v jeden deň v roku prišlo len deväťročné dievčatko z Canady – Cassidy Megan. Jej víziou bolo a je „rozptýliť mýty o tejto chorobe a dať ľuďom s epilepsiou najavo, že nie sú sami.“
  • Symbolom dňa epilepsie je fialová farba – odvodená od levandule. Levanduľa vyjadruje pocit samoty, reprezentuje pocit izolácie – ľudia s epilepsiou sú neraz pre svoju chorobu stigmatizovaní a nepochopení, osamelí.
  • Prvýkrát sa k myšlienke Cassidy hromadne pripojili ľudia 26.3.2009 a tento deň bol stanovený za Svetový deň epilepsie.
  • Odvtedy sa myšlienka fialového dňa rozšírila do celého sveta. Ľudia od USA, cez Taiwan až po Antarktídu si vtedy obliekajú niečo fialové, organizujú sa rôzne podujatia a konferencie.
  • V roku 2019 sme sa s Cassidy spojili a do kampane sa tak prvýkrát zapojilo aj Slovensko. Motívom našej kampane je heslo “Nič so mnou nezatrasie.“
  • Slovenský Fialový deň mal od začiatku úspech a od roku 2019 ho už podporilo množstvo známych osobností.
Podporiť nás môžete aj príspevkom

na transparentný účet

SK97 1111 0000 0017 4278 0004
Výťažok zo zbierky použijeme na zakúpenie špecializovaného EEG prístroja, ktorý veľmi chýba na detskej neurológii na bratislavských Kramároch.
Výťažok zo zbierky použijeme na zakúpenie špecializovaného EEG prístroja, ktorý veľmi chýba na detskej neurológii na bratislavských Kramároch.