FIALOVÝ DEŇ V EUROVEA

Tentokrát začíname s oslavou FIALOVÉHO DŇA v predstihu - už v sobotu 23. marca!

Príďte v tento deň o 14:00 do EPIcentra nakupovania v Bratislave -

do NC Eurovea a pomôžte vytvoriť slovenský REKORD v počte ľudí oblečených do FIALOVÝCH farieb.

Náš cieľ je reťaz z aspoň 100 ľudí!

Ráta sa každý, kto bude mať na sebe aspoň jednu časť vrchného (tz. viditeľného) oblečenia fialovej farby - čiapka, šatka, šál, kabát, tričko, nohavice... a iné.

Ideálne, keď prídete vo fialovom od hlavy až po päty!

Ak v šatníku nemáte nič fialové, nič sa nedeje, radi vám pošleme naše kampaňové fialové tričko s leitmotívom "Nič so mnou nezatrasie" alebo iný kúsok z našej ponuky. Neváhajte nám napísať.

Každý zúčastnený sa automaticky zaradí do tomboly o hodnotnú cenu.

Akciu svojim vystúpením podporia: kapela FRAGILE, SLÁVKA TKÁČOVÁ, PETER JUHÁS a LUKÁŠ ADAMEC. 

Programom nás bude sprevádzať moderátorka: VERONIKA HATALA.

Začíname o 14:00 na  mínus prvom podlaží pod prevádzkou STARBUCKS.

Do reťaze sa začneme spájať presne o 16:00!

Veľmi sa na vás tešíme, nezabudnite pozvať aj svojich priateľov, nech je nás vo fialovom čo najviac!

AKO SA ZAPOJIŤ

DO FIALOVÉHO DŇA?

Oblečte si kampaňové fialové tričko

s leitmotívom Nič so mnou nezatrasie alebo čokoľvek fialové z vášho šatníka
Zobraziť naše tričká

Dajte o svojej fialovej podpore vedieť

na svojich sociálnych sieťach 26.3. fotkou vo fialovom a šírte myšlienku spolupatričnosti ďalej použitím #fialovýdeň #ničsomnounezatrasie

Zapojte fantáziu a svoje okolie

Vymyslite event, ktorým podporíte deti s epilepsiou, či už morálne alebo finančne. Dajte nám o tom vedieť, aby sme vašu udalosť rozšírili a podporili vás. Urobte fialový beh, fialový pochod, fialový ples, večierok, zorganizujte fialový challenge. Čokoľvek, ale určite nám dajte o vašej akcii vedieť!

Venujte päť minút svojho času

tomu, ako správne poskytnúť prvú pomoc pri epileptickom záchvate. Raz za život ho zažije 1 z 20 ľudí. Pozrite si, ako na to:
Hymna

Svetového dňa epilepsie:

V roku 2022 uzrela svetlo sveta pieseň „Nič so mnou nezatrasie“ na povzbudenie pre všetkých epileptikov. Nič so mnou nezatrasie reprezentuje nielen slogan Meli Beli, ale aj filozofiu tohto občianskeho združenia.

Na pesničke sa podieľali hudobníci, ktorí majú sami deti s epilepsiou. Speváčka Ewa Sipos, ktorá má dcérku Ninku, multinštrumentalista Richard Salay, ktorý má dcérku Miu a skupina Nové Meno, ktorej lídrami sú manželia Škovierovci – zakladatelia Meli Beli.
Fialový deň

na Slovensku

Epilepsia je na Slovensku najčastejšie detské neurologické ochorenie. Trpí ňou asi 8 000 detí.

U približne 75% ľudí sa toto ochorenie prejaví práve v detskom veku. Celkovo je na Slovensku takmer 70 000 pacientov trpiacich epilepsiou.

Títo dospelí a deti si zaslúžia oveľa viac našej pozornosti. Polovica pacientov s epilepsiou udáva, že pociťuje pre svoje ochorenie stigmatizáciu, odsudzovanie a diskrimináciu. Deti sú pre hrozbu záchvatov vylučované z procesu predškolského vzdelávania a na školách čelia izolácii, predsudkom a šikane.

V roku 2019 sme sa pridali k organizácii Purple day a na Slovensku sme po prvýkrát spustili k Svetovému dňu povedomia o epilepsii kampaň pod názvom Nič so mnou nezatrasie. Purple day u nás už známy ako Fialový deň si každoročne pripomíname 26. marca. Je to deň, kedy môžeme dať spoločne cez fialovú farbu najavo, že myslíme na ľudí postihnutých epilepsiou a sme pripravení im podať pomocnú ruku.

#fialovýdeň #ničsomnounezatrasie #svetovýdeňepilepsie

História

Svetového dňa epilepsie

  • Začala sa písať v roku 2008.
  • S myšlienkou podporiť ľudí s epilepsiou aspoň v jeden deň v roku prišlo len deväťročné dievčatko z Canady – Cassidy Megan. Jej víziou bolo a je „rozptýliť mýty o tejto chorobe a dať ľuďom s epilepsiou najavo, že nie sú sami.“
  • Symbolom dňa epilepsie je fialová farba – odvodená od levandule. Levanduľa vyjadruje pocit samoty, reprezentuje pocit izolácie – ľudia s epilepsiou sú neraz pre svoju chorobu stigmatizovaní a nepochopení, osamelí.
  • Prvýkrát sa k myšlienke Cassidy hromadne pripojili ľudia 26.3.2009 a tento deň bol stanovený za Svetový deň epilepsie.
  • Odvtedy sa myšlienka fialového dňa rozšírila do celého sveta. Ľudia od USA, cez Taiwan až po Antarktídu si vtedy obliekajú niečo fialové, organizujú sa rôzne podujatia a konferencie.
  • V roku 2019 sme sa s Cassidy spojili a do kampane sa tak prvýkrát zapojilo aj Slovensko. Motívom našej kampane je heslo “Nič so mnou nezatrasie.“
  • Slovenský Fialový deň mal od začiatku úspech a od roku 2019 ho už podporilo množstvo známych osobností.
Podporiť nás môžete aj príspevkom

na transparentný účet

SK97 1111 0000 0017 4278 0004
Výťažok zo zbierky použijeme na zakúpenie špecializovaného EEG prístroja, ktorý veľmi chýba na detskej neurológii na bratislavských Kramároch.
Výťažok zo zbierky použijeme na zakúpenie špecializovaného EEG prístroja, ktorý veľmi chýba na detskej neurológii na bratislavských Kramároch.