Preloader

Naše projekty

Špeciálna stolička pre špeciálne detičky

Začiatkom roka 2019 sme oslovili Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, katedru dizajnu, ateliér interiérového dizajnu s návrhom na spoluprácu – pri vývoji špeciálnej stoličky pre detičky s hendikepom. 

A na naše veľké milé prekvapenie, o deň sme už na náš mail dostali odozvu – telefonát od vedúceho Katedry, pána Debnára a jasnú a stručnú odpoveď v ňom – ideme do toho! 

Na úvod bola myšlienka:

Opäť sme vychádzali z vlastných skúseností a starostí, ktoré pri obyčajnom kŕmení s Melinkou máme.

Na trhu je niekoľko špeciálnych stoličiek, ktoré sú pri istých diagnózach užitočné, pri iných zbytočne špeciálne a potom sú tu obyčajné jedálenské stoličky, ktoré sú pri tých istých diagnózach už nepostačujúce… a medzitým je diera.

V januári 2019 mala Meli 6 rokov a stále sedí v detskej jedálenskej stoličke Peg Perego, v ktorej absolvovala svoje prvé pokusy o papanie pred päť a pol rokmi… rastie skrátka s ňou, hoci by už dávno nemala. Inú možnosť ale nemáme. Spĺňa totiž základné požiadavky, ktoré pri Meli potrebujeme – má pultík, podnožku pod nôžky a najmä bezpečnostné pásy!

Po zmapovaní trhu so špeciálnymi pomôckami nám ostala jediná možnosť – dať si stoličku vyrobiť na mieru. Alebo radšej, dať všetkým deťom podobným Melinke vyrobiť stoličku na mieru. ☺

Naše požiadavky:

  • bezpečnosť – Melinku pri jej diagnóze nemôžeme nechať sedieť na obyčajnej stoličke, lebo nemá pud sebazáchovy. Kedykoľvek z nej môže spadnúť, postaviť sa na ňu, zošmyknúť sa.
  • pád hrozí aj pri nečakanom epileptickom záchvate, preto je potrebné, aby bola istená z každej strany
  • praktickosť – snímateľný a nastaviteľný pultík využiteľný na jedenie aj na prácu a nastaviteľná opierka pod nôžky
  • dostupnosť – cenovo sú špeciálne stoličky tiež celkom mimo realitu a to bola naša ďalšia požiadavka, aby sa k takejto stoličke mohol dostať úplne každý bez zbierania peniažkov, či hľadania sponzora
  • apropo! „dizajn“ – vôbec nie posledná podmienka, ktorú sme mali. ☺ Sme za to, že špeciálne pomôcky pre špeciálne detičky vôbec nemusia a nemali by pôsobiť odstrašujúco a „inak“, práve naopak! Mali by a musia zapadnúť do „normálneho sveta“, tak ako deti samotné. ☺

Našej vízie sa chytil mladý talentovaný dizajnér Radovan Labaš. Momentálne je v štádiu dolaďovania. Za OZ Meli Beli hľadáme pre stoličku Meli Beli – „Hug“ sponzora – ktorý by nám pomohol pokryť výdavky spojené s vývojom pomôcky a jej umiestnením na trh. 

Špeciálne prebaľovacie pulty na čerpacích staniciach Slovnaft s.r.o.

Podnetom k tomuto projektu boli naše vlastné nepríjemné skúsenosti s prebaľovaním Melinky.

Ako rástla, ďaleké cesty na východ za babkou a dedkom boli kvôli potrebe prebaľovania čoraz náročnejšie. Prebaľovacie pulty pre bábätká sú na každom kroku, ale prebaliť päť ročné a staršie dieťa, ktoré navyše nevie alebo odmieta stáť, je obrovská komplikácia. A niekde tu vznikla myšlienka osloviť spoločnosti, ktoré prevádzkujú čerpacie stanice a doslova ich „poprosiť“ o zrealizovanie miestností s prebaľovacím pultom aj pre takéto hendikepované deti.

Z troch oslovených spoločností – Shell, OMV, Slovnaft – zareagovala len spoločnosť Slovnaft, a.s.

Zriadiť podobné pulty prisľúbila aj Národná diaľničná spoločnosť na ich odpočívadlách, najbližšie na hraničnom priechode Brodské. V pláne majú aj prestavbu sociálnych zariadení na menších odpočívadlách na diaľnici D1 (bez pumpy, ale s ich korporátnym sociálnym zariadením), kde budú rovnako umiestnené väčšie pulty.

Špeciálne prebaľovacie pulty pre deti

Kde sme zriadili špeciálne prebaľovacie pulty:

  • Zeleneč smerom z Bratislavy na Žilinu
  • Lamač smer na Brno
  • Dolna Streda R1 smerom z Nitry do Trnavy
  • Košická ulica smerom zo Zvolena do Košíc
  • DCS Sekule 1 na D2 smer Brno

Všetky so vstupom cez univerzálny Eurokľúč

Fialové Vianoce

Fialové Vianoce spájajú talentovaných slovenských ilustrátorov s pomocou konkrétnym deťom, ťažko postihnutým epilepsiou. Sme veľmi vďační, že do projektu sa zapojili viaceré známe ilustrátorské mená, ktoré vytvorili hodnotné pohľadnice. Tie si ľudia na webe môžu počas Vianoc kúpiť a tak potešia nielen svojich blízkych krásnou pohľadnicou, ale aj deti, ktorým sa dostane pomoc (najmä v podobe terapií a rehabilitácii), ktorú tak potrebujú.

Jedna pre Teba, jedna pre Mňa

Ide o dlhodobý projekt, myšlienku, výzvu, ktorú sme adresovali zatiaľ asi 600 obciam a mestám na celom Slovensku a stále v tom pokračujeme. Musíme však povedať, že spätná reakcia od samospráv je veľmi slabá. :/ Ale my sa nevzdáme a pár hojdačiek sa už podarilo zabezpečiť.

Pointa je jednoduchá. Vyzývame predstaviteľov miest a obcí, aby pridali na detských ihriskách ku každej hojdačke pre zdravé dieťa aj jednu špeciálnu (dostatočne veľkú a s bezpečnostnými prvkami), pre detičky s hendikepom. Aby aj ony zažili to čaro detstva…

Zapojiť sa môžete aj vy – zdieľaním tohto postu: www.facebook.com/274843393099753/photos/a.297147374202688/830268047557282/

Projekt Jedna pre teba jedna pre mňa
Fotografia z konferencie Ježiš lieči

Konferencia Ježiš lieči

Netajíme sa tým, že máme blízko k Bohu. Je nepostrádateľnou súčasťou našej cesty… aj za zdravím pre Melinku a Ninku.

A presne na tejto ceste sme v minulosti neraz blúdili. V snahe pomôcť sme sa utiekali k najrôznejším (často pochybným) terapiám. A niekedy by sme sami, ako rodičia, potrebovali terapiu… povzbudivé slová a odpovede na najrôznejšie otázky.

To nás viedlo k usporiadaniu už dvoch ročníkov konferencie Ježiš lieči. V roku 2020 sme mali žiaľ pandemickú pauzu…

Slovom nás prišli povzbudiť: Alexander Barkóci, Luboš Lacho,  Julo Slovák, Branislav Škripek, manželia McCauleyovci, Paľko Ružička a Braňo Letko

O svoje osobné svedectvo sa podelili pani Poláková, mama chlapčeka s autizmom a mama slepého Branka, pani Elena Dvorecká. Branko, ktorého okrem slepoty trápi aj autizmus, nám zahral na klavíri!

Súčasťou konferencie bolo aj vyvrcholenie Projektu „Modlitba za Tvoje dieťa“. Týždeň pred konferenciou sme medzi komunitou matiek združených vo FB skupine Detičky inak obdarené vyzbierali prosby o modlitbu za ich dieťa, deti. Tie sme potom vytlačili a zavesili na vianočný stromček v sále. Počas konferencie sme sa za ne všetci hromadne pomodlili a potom si každý z účastníkov konferencie (dobrovoľne) vzal jednu alebo aj viac modlitieb domov, do svojich komunít… aby sa za dieťatko mohol modliť.

Kanisterapia

Do špeciálnych škôlok chceme prinášať tiež trošku pomoci, v podobe kanisterapie.

Do DSS prof. Karola Matulaya v Bratislave, ktorý pár hodín týždenne navštevuje aj naša Melinka, sme priviezli dvoch chlpáčov – Kimi a Zašku a ich milú paničku, pani terapeutku Yvettu Virágovú. Verím, že detičky mali trošku vzrúša.

Kanisterapia