Preloader

Naše projekty

Špeciálna stolička pre špeciálne detičky

Na trhu je niekoľko špeciálnych stoličiek, ktoré sú pri istých diagnózach užitočné, pri iných zbytočne špeciálne a drahé a potom sú tu obyčajné jedálenské stoličky, ktoré sú pri tých istých diagnózach už nepostačujúce… a medzitým je diera.

Začiatkom roka 2019 sme oslovili Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, katedru dizajnu, ateliér interiérového dizajnu s návrhom na spoluprácu – pri vývoji špeciálnej stoličky pre detičky s hendikepom. 

A na naše veľké milé prekvapenie, o deň sme už na náš mail dostali odozvu – telefonát od vedúceho Katedry, pána Debnára a jasnú a stručnú odpoveď v ňom – ideme do toho! 

Našej vízie sa chytil mladý talentovaný dizajnér Radovan Labaš. Momentálne je stolička v štádiu dolaďovania a stále hľadáme pre stoličku Meli Beli – „Hug“ sponzora – ktorý by nám pomohol pokryť výdavky spojené s vývojom pomôcky a jej umiestnením na trh. 

Špeciálne prebaľovacie pulty pre malé veľké deti

Podnetom k tomuto projektu boli naše vlastné nepríjemné skúsenosti s prebaľovaním Melinky.

Ako rástla, ďaleké cesty na východ za babkou a dedkom boli kvôli potrebe prebaľovania čoraz náročnejšie. Prebaľovacie pulty pre bábätká sú na každom kroku, ale prebaliť päť ročné a staršie dieťa, ktoré navyše nevie alebo odmieta stáť, je obrovská komplikácia. A niekde tu vznikla myšlienka osloviť spoločnosti, ktoré prevádzkujú čerpacie stanice a doslova ich „poprosiť“ o zrealizovanie miestností s prebaľovacím pultom aj pre takéto hendikepované deti.

Z troch oslovených spoločností – Shell, OMV, Slovnaft – zareagovala len spoločnosť Slovnaft, a.s.

Zriadiť podobné pulty prisľúbila aj Národná diaľničná spoločnosť na ich odpočívadlách. V súčasnosti už nájdeme prvý a na rok 2022 aj posledný na toaletách pre imobilných v budove na hraničnom priechode s ČR Brodské. V pláne majú aj prestavbu sociálnych zariadení na menších odpočívadlách na diaľnici D1 (bez pumpy, ale s ich korporátnym sociálnym zariadením), kde budú rovnako umiestnené väčšie pulty.

 

Naklonení myšlienke sú aj v obchodnom centre Avion v Bratislave.

Najnovšie nám svoje ÁNO povedali aj na Bratislavskom magistráte – ak všetko pôjde podľa plánov, so svojim veľkým bábätkom 🙂 sa budete môcť ísť pokojne prejsť i v bratislavskom Parku Janka Kráľa. Pult by mal byť súčasťou rekonštrukcie budovy bývalého salónu.

Našou veľkou snahou a túžbou je mať veľké a pohodlné prebaľovacie pulty na tých najzákladnejších miestach – kde sa s našimi deťmi ocitáme pravidelne – v nemocniciach.

NÚDCh na Kramároch už hľadá vhodné priestory.

 

Pomôžte nám aj vy šíriť túto myšlienku. Neváhajte nás osloviť s nápadom, kde by ste takýto pult chceli mať alebo skúste i vy priamo oslovovať dané inštitúcie a ľudí, ktorí majú “tú moc” meniť náš spoločný svet… 

Špeciálne prebaľovacie pulty pre deti

Špeciálne prebaľovacie pulty nájdete tu:

  • Košická ulica smerom zo Zvolena do Košíc
  • DCS Sekule 1 na D2 smer Brno

Všetky so vstupom cez univerzálny Eurokľúč

Fialové Vianoce

Fialové Vianoce spájajú talentovaných slovenských ilustrátorov s pomocou konkrétnym deťom, ťažko postihnutým epilepsiou. Sme veľmi vďační, že do projektu sa zapojili viaceré známe ilustrátorské mená, ktoré vytvorili hodnotné originálne “fialové” pohľadnice. Tie si ľudia na webe môžu počas Vianoc kúpiť, a tak potešia nielen svojich blízkych krásnou pohľadnicou, ale aj deti, ktorým sa dostane pomoc (najmä v podobe terapií a rehabilitácii), ktorú tak potrebujú.

Ilustrátori, s ktorými sme spolupracovali:

Hedviga Gutierrez, Martin Kellenberger, Vladimír Král, Barbara Paulovičová, Adela Režná, Dominika Šikulincová, Marek Mertinko, Zuzana Smatanová, Zuzana Bočkayová Bruncková, Tatiana Dragošeková

https://www.fialovevianoce.sk/

 

 

Jedna pre Teba, jedna pre Mňa

Pointa Projektu “Jedna pre teba, jedna pre mňa” je jednoduchá. Vyzývame predstaviteľov miest a obcí, aby pridali na detských ihriskách ku každej hojdačke pre zdravé dieťa aj jednu špeciálnu (dostatočne veľkú a s bezpečnostnými prvkami), pre detičky s hendikepom. Aby aj ony zažili to čaro detstva…

Ide o dlhodobý projekt, myšlienku a výzvu, ktorú sme adresovali zatiaľ asi 600 obciam a mestám na celom Slovensku a stále v tom pokračujeme. Musíme však povedať, že spätná reakcia od samospráv je slabá. :/ Ale my sa nevzdáme a pár hojdačiek sa už podarilo zabezpečiť.

Minulý rok sa myšlienkou inšpirovali predstavitelia MČ Karlova Ves v Bratislave a už na jeseň otvorili prvé inkluzívne ihrisko na Adámiho ulici.

https://www.teraz.sk/regiony/karlova-ves-otvorila-prve-inkluzivne-d/592711-clanok.html

Pomôcť  šíriť myšlienku môžete aj vy. 🙂 Neváhajte osloviť svojich zástupcov v mestských a obecných zastupiteľstvách… oni často o potrebách našich detí len nevedia.

Fotografia z konferencie Ježiš lieči

Konferencia Ježiš lieči

Netajíme sa tým, že máme blízko k Bohu. Je nepostrádateľnou súčasťou našej cesty… aj za zdravím pre Melinku a Ninku.

A presne na tejto ceste sme v minulosti neraz blúdili. V snahe pomôcť sme sa utiekali k najrôznejším (často pochybným) terapiám. A niekedy by sme sami, ako rodičia, potrebovali terapiu… povzbudivé slová a odpovede na najrôznejšie otázky.

To nás viedlo k usporiadaniu už dvoch ročníkov konferencie Ježiš lieči. V roku 2020 sme mali žiaľ pandemickú pauzu…

Slovom nás prišli povzbudiť: Alexander Barkóci, Luboš Lacho,  Julo Slovák, Branislav Škripek, manželia McCauleyovci, Paľko Ružička a Braňo Letko

O svoje osobné svedectvo sa podelili pani Poláková, mama chlapčeka s autizmom a mama slepého Branka, pani Elena Dvorecká. Branko, ktorého okrem slepoty trápi aj autizmus, nám zahral na klavíri!

Súčasťou konferencie bolo aj vyvrcholenie Projektu „Modlitba za Tvoje dieťa“. Týždeň pred konferenciou sme medzi komunitou matiek združených vo FB skupine Detičky inak obdarené vyzbierali prosby o modlitbu za ich dieťa, deti. Tie sme potom vytlačili a zavesili na vianočný stromček v sále. Počas konferencie sme sa za ne všetci hromadne pomodlili a potom si každý z účastníkov konferencie (dobrovoľne) vzal jednu alebo aj viac modlitieb domov, do svojich komunít… aby sa za dieťatko mohol modliť.

Kanisterapia

Do špeciálnych škôlok chceme prinášať tiež trošku pomoci, v podobe kanisterapie.

Do DSS prof. Karola Matulaya v Bratislave, ktorý pár hodín týždenne navštevuje aj naša Melinka, sme priviezli dvoch chlpáčov – Kimi a Zašku a ich milú paničku, pani terapeutku Yvettu Virágovú. Verím, že detičky mali trošku vzrúša.

Kanisterapia

Medzi nami epi-mami-nami

Poznáte to? “Najskôr nasaď kyslíkovú masku sebe, potom dieťaťu…”

Matky hendikepovaných detí nie sú len matkami. Sú opatrovateľky, ošetrovateľky, lekárky, záchranárky, terapeutky…. všetkým. Na každé z týchto povolaní potrebujú energiu. Veľa energie. A nielen tých pár rokov, kým dieťa nepodrastie a nestane sa samostatnou jednotkou, ale veľa, veľa rokov.

Rozhodli sme sa preto organizovať raz ročne víkendové relaxačno vzdelávacie pobyty práve pre mamky malých epileptikov, kde si nielen oddýchnu, ale majú i priestor na zdieľanie sa a načerpanie nových informácií.

Sami sa z toho nevylížeme 🙂

Deň detí je milý deň v roku, kedy stojí za to sa nachvíľu zastaviť a venovať v tom našom uponáhľanom svete našim deťom viac, oveľa viac pozornosti.

Zvyčajne im tento deň chceme niečím ozvláštniť . Letné teploty nahrávajú do karát radosti v podobe zamrznutej mňamky. Kto by nemiloval zmrzlinu?!

Nuž a prečo nemyslieť pri tejto letnej pochúťke na špeciálne deti so špeciálnymi potrebami. Veď samé sa zo svojich ťažkostí “nevylížu”..

V tento deň sa zmrzlinárne zriekajú svojej bonusovej odmeny a všetok tringelt za ich ľadové umenie ide vybraným deťom na terapie. 

Máš svoju obľúbenú zmrzlináreň a rád by si myšlienku priniesol aj tam? Ozvi sa nám.

#samisaztohonevylížeme

Spoznaj ma

Napriek inklúzii sa zdravé deti v škole nikdy nestretnú s ich rovesníkmi s hendikepom, ktorí majú špeciálne potreby a špeciálny život…. Nepoznanie inakosti vyvoláva predsudky a otázky bez správnych odpovedí sú nebezpečné. Naša spoločnosť je v pomoci tým najzraniteľnejším stále v plienkach. Vychovajme si lepších ľudí a doprajme si láskavejší svet.

Projekt #Spoznajma je určený pre predškolákov a žiakov prvého stupňa ZŠ. Našim zámerom je skrze neho hravou a pre deti blízkou formou posilniť ich emočnú inteligenciu. Video je ukončené otázkami, ktoré by mali zodpovedať deti spolu so svojimi rodičmi alebo pedagógmi.

Pozri si video tu:

https://www.youtube.com/watch?v=MeDSrbRoeog&t=68s

Epilepsia vs. spolužiaci

V školách sedí mnoho malých epileptikov. O ich diagnóze spolužiaci často nevedia. Ale potom sú aj takí, ktorých toto ochorenie posúva vzad a vzniká priestor na “inakosť”. Nie vždy ju vedia deti prijať tak, ako by si želali rodičia a zo všetkého najviac ON či ONA, školák a školáčka s epilepsiou. Vo veľkej miere je za tým len nevedomosť o podstate problémov ich rovesníka.

Odcudzovaniu, nepochopeniu až šikane ale môžeme predchádzať.

Ak si učiteľ a máš v triede práve takýto prípad – malého epileptika a rád by si pre neho niečo urobil, aby sa cítil prijatý a chápaný, skús si pomôcť touto prezentáciou:

https://www.youtube.com/watch?v=szFi7Cmp8i0